ESG
ESG (Environmental, Social, and Governance), czyli E – Środowisko, S – Społeczna odpowiedzialność i G – Ład Korporacyjny, to ramy służące do oceny, w jaki sposób firmy i organizacje zarządzają ryzykiem oraz możliwościami związanymi ze zrównoważonym rozwojem i wpływem etycznym. Czynniki ESG pomagają inwestorom i interesariuszom ocenić długoterminową wydajność finansową, odporność oraz odpowiedzialność przedsiębiorstwa..
ESG staje się coraz bardziej kluczowe dla firm, ponieważ konsumenci, pracownicy i inwestorzy kładą większy nacisk na zrównoważony rozwój, odpowiedzialność społeczną i etyczne praktyki biznesowe.
- Środowisko: Koncentruje się na tym, jak działalność firmy wpływa na środowisko, w tym na jej działania mające na celu redukcję emisji dwutlenku węgla, zarządzanie odpadami, oszczędzanie wody oraz promowanie zrównoważonego wykorzystania zasobów. Firmy, które priorytetowo traktują kwestie środowiskowe, dążą do minimalizowania swojego śladu ekologicznego i wdrażania praktyk przyczyniających się do ochrony naszej planety.
- Społeczna odpowiedzialność:Ten wymiar obejmuje relacje firmy z pracownikami, klientami oraz szerszą społecznością. Zawiera prawa pracownicze, działania na rzecz różnorodności i integracji, zaangażowanie w społeczność oraz sposób, w jaki firma tworzy pozytywną kulturę pracy. Firmy stosujące silne praktyki społeczne dążą do stworzenia sprawiedliwego, równego i inkluzywnego środowiska dla wszystkich interesariuszy.
- Ład korporacyjny: Obejmuje sposób zarządzania i kierowania firmą. Dotyczy przejrzystości w zarządzaniu, różnorodności w składzie zarządu, etycznych praktyk biznesowych, wynagrodzenia kadry zarządzającej, praw akcjonariuszy oraz stopnia, w jakim firma przestrzega przepisów prawa i regulacji. Dobry ład korporacyjny zapewnia odpowiedzialność i buduje zaufanie wśród inwestorów oraz interesariuszy.