W poradniku w cyklu artykułów zostaną przedstawione rośliny przyprawowe i zielarskie.
Promocja ich przez Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni Sp. z o.o. spowodowała, że są chętnie kupowane, uprawiane i stosowane.
Dziś o:
Bazylia pospolita.
Pochodzenie: Azja (Indie, Chiny, Mongolia)
Opis: jednoroczna roślina o mocno aromatycznej woni, silnie rozgałęziona łodyga, wysokość do 50 cm, liście owalne, kruche, naprzeciwległe zielone , znane są odmiany o liściach purpurowych zapachach: cytrynowym i cynamonowym.
Nazwa i kontekst kulturowy: łac. bazilcus = królewski, w starożytności ozdabiano nią wnętrza świątyń i pałaców, w Europie południowej znana od XIIw, w Polsce uprawiana od XVIw.
Uprawa: roślina jednoroczna, rozmnażana z rozsady, ma duże wymagania cieplne i glebowe, polecana jest uprawa w donicach lub skrzynkach w mieszkaniach i na balkonach w miejscu nasłonecznionym
Formy stosowania: świeże i suszone liście, leczniczo z nich napary.
Związki czynne: olejek eteryczny, garbniki, saponiny, glikozydy kwaśne, flawoidy, sole mineralne.
Zastosowanie: obecnie leczniczo rzadkie: przeciw nieżytom żołądka, do pukania gardła w stanach zapalnych w przypadku uporczywego kaszlu. Olejek z bazylii (1-2 krople) bywa niekiedy stosowany w aromaterapii jako środek znoszący zmęczenie zwłaszcza umysłowe .Postawiona w oknie doniczka z bazylią odstrasza owady. Największe obecnie zastosowanie ma bazylia jako aromatyczna przyprawa kuchenna ułatwiająca trawienie, poprawiająca smak wielu potraw zwłaszcza z pomidorów, ale także jest stosowana w potrawach mięsnych i rybnych, farszach, pasztetach, sosach, sałatkach i zupach.
Uprawiajmy więc bazylię stosujmy jej liście wykorzystując jej wielorakie zastosowanie.