Przesadzanie roślin doniczkowych.
Zbliża się marzec to stosowna pora na przesadzanie kwiatów uprawianych w naszych mieszkaniach. Młode rośliny przesadzamy co roku, starsze co 2-3 lata. U roślin przesadzanych wymieniamy wierzchnią warstwę ziemi. Z reguły decyzję o przesadzaniu podejmujemy kierując się stanem korzeni. Jeżeli zauważymy, że wyrastają już z otworu
w dnie doniczki lub bryła korzeniowa wyrasta ponad krawędź doniczki – to znaczy, że czas na zmianę ziemi i naczynia.
Doniczki;
Pojemnik na roślinę powinien być proporcjonalny do rośliny i tworzyć z nią harmonijną całość. Średnica doniczki powinna być o 2-4 cm większa od tej, w której do tej pory rosły rośliny. Doniczki mogą być plastikowe lub ceramiczne. Te ostatnie przed wysadzeniem
w nich rośliny powinny być wymoczone w wodzie, aby usunąć z nich szkodliwe dla roślin substancje, które mogłyby się wytworzyć w czasie ich produkcji. Oczywiście wszystkie pojemniki powinny mieć w dnie otwory, aby umożliwić odpływ nadmiaru wody w czasie podlewania rosnących w nich roślin. Na dno doniczki dajemy drenaż. Stanowić go mogą tłuczone skorupy doniczek ceramicznych, żwir, keramzyt lub gruboziarnisty piasek.
Ziemia do sadzenia;
Obecnie jest bardzo duży wybór rodzaju podłoży dla roślin – wybieramy odpowiednią ziemię dla danego gatunku kwiatów. Zwracamy uwagę na strukturę, skład, kwasowość i zawartość składników nawozowych w podłożu.
Jak przesadzać?
Na kilka godzin przed przesadzaniem rośliny trzeba obficie podlać. Rośliny o zdrewniałych pędach (fuksje, figowce, chińskie róże, mirty, oleandry) często po zimie maja pędy wybiegnięte, z rzadko osadzonymi liśćmi, możemy je przed przesadzeniem przyciąć – nadając im odpowiedni kształt i formę.
Mając do czynienia z dużymi okazami przesadzać roślinę powinny dwie osoby, jedna trzymać będzie doniczkę, a druga ciągnąć roślinę. Doniczkę z mniejszą rośliną odwracamy do góry dnem i trzymając jedną dłonią przy powierzchni, stukamy krawędzią Np. o stół. Bryła powinna znaleźć się w dłoni. Bryłę korzeniową rozluźniamy, usuwamy korzenie zgniłe, suche, nie usuwamy grubych korzeni Np. palowych u palm.
Na dnie doniczki oprócz wspomnianego już drenażu dajemy trochę świeżej ziemi. Wstawiamy bryłę korzeniową do nowej doniczki, ziemią wypełniamy wolne przestrzenie lekko ją ugniatając. Górny poziom ziemi powinien znajdować się 1-1,5 cm poniżej krawędzi doniczki. Posadzoną roślinę solidnie podlewamy i chronimy przez 2-3 tygodnie przed bezpośrednim nasłonecznieniem. Świeżo posadzone rośliny nie nawozimy przez 2 miesiące. Rośliny w nowej ziemi i doniczce odpowiednio pielęgnowane powinny dobrze rosnąć, zdobić pomieszczenie i cieszyć właściciela.