Cięcie krzewów owocowych
Po posadzeniu krzewów porzeczek białych, czerwonych i czarnych oraz agrestu przycinamy je zostawiając 3 – 4 pędy z 2 – 3 oczkami licząc od powierzchni ziemi.
Po wejściu w okres owocowania cięcie krzewów mana celu ich odmładzanie i tak:
- u porzeczek czarnych, wycinamy pędy starsze niż 3 letnie oraz nadmiar pędów jednorocznych.
Owocujący krzew porzeczki czarnej powinien składać się z 8 – 10 pędów głównych, których najstarsze nie powinny mieć więcej niż 3 lata oraz z kilku pędów silnych młodych tylu ile wycięliśmy starszych gałązek.
- porzeczki czerwone, białe i agrest.
Usuwamy pędy starsze niż 4 letnie (krzewy te owocują najobficiej na pędach 2 – 3 letnich), pokładające się na ziemi oraz nadmiar pędów rocznych zwłaszcza cienkie drobne.
- cięcie malin.
Po posadzeniu należy pędy malin przyciąć tuż nad ziemią. Maliny dzielimy na owocujące na pędach dwuletnich i na pędach jednorocznych.
U odmian malin, które owocują na pędach dwuletnich po zebraniu z nich owoców należy je usunąć w połowie lata, natomiast z tych które wyrosły w danym roku zostawić 10 – 15 sztuk na metrze bieżącym – najlepiej uprawiać maliny przy drutach w szpalerze.
U malin owocujących na pędach jednorocznych wycinamy je wiosną na wysokości około 5 cm nad ziemią i w czerwcu usuwamy nadmiar młodych pędów – pozostałe będą owocować od połowy sierpnia do jesiennych przymrozków.
- ciecie jeżyn.
Posadzone jesienią jeżyny przycinamy wiosną roku następnego ich pędy w odległości 30 cm od ziemi. W danym roku wyrosną pędy, które przywiązujemy do podpór i na zimę osłaniamy od mrozu. W roku następnym te pędy będą owocować. Jesienią pk zbiorze owoców te pędy usuwamy i zostawiamy na owocowanie nowe wyrosłe w danym roku w ilości nie większej niż 5 – 8 z jednego krzewu.
Tak postępując będziemy mieć dobrze uformowane krzewy owocowe i zbierać z nich wiele dorodnych owoców.
Następna porada dotyczyć będzie krzewów ozdobnych.