Podczas spotkań z właścicielami działek i ogrodów często powtarzają się pytania: kiedy w jakim celu i jak przycinać uprawiane drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne.
W poradniku przedstawiony zostanie cykl porad w tym zakresie.
Kiedy prowadzimy cięcie?
W zależności od pogody najwcześniej tniemy drzewa jabłoni i gruszy, można już to czynić na przełomie lutego i marca.
Następnie przycinamy śliwy, morele i krzewy owocowe – przez miesiąc marzec.
Brzoskwinie lepiej ciąć dopiero w kwietniu, po zimie, wówczas widać które pąki są zdrowe, a które uszkodzone przez mróz pędy z nimi usunąć.
Opóźnione cięcie kwietniowe wskazane jest także dla wszystkich gatunków drzew po mroźnej, ciężkiej zimie. Młode wiśnie formułując je przez trzy lata tniemy na przełomie marca i kwitnienia, a później najlepiej ciąć je latem po owocowaniu, wówczas są mniej porażone przez choroby drzewa. Latem wskazane jest też wykonanie ciecia uzupełniającego pozostałych gatunków drzew – wykonujemy to w sierpniu.
Po co tniemy drzewa?
1. Regulowanie kształtu i wielkości koron drzew.
Swobodnie rosnące drzewa mogłyby osiągnąć wysokość 6 – 8 m – jak zebrać owoce z jego wierzchołka? Dlatego za pomocą cięcia możemy spowodować, ze drzewa karłowe będą miały 2 m wysokości, a silnie rosnące 3 m. Rozpiętość koron możemy utrzymać w granicach od 2 – 4 m. Za pomocą cięcia możemy nadać koronom kształt stożka lub pucharu, zapewniając w ten sposób korzystne nasłonecznienie całego drzewa.
2. Prześwietlenie koron.
Cięcie to ma ułatwić przenikanie światła słonecznego w głąb korony. Drobne i smaczne owoce wyrastają w tej części korony drzewa, gdzie dociera przynajmniej 50% światła. Prześwietlenie to usuwanie z korony nadmiaru gałęzi, pokładających się wzajemnie na sobie lub położonych blisko siebie. Przy regularnym corocznym cieciu usuwamy zazwyczaj 20-30% gałęzi uzyskując zagęszczenie korony. Jeżeli drzewo jest zaniedbane to trzeba niekiedy wycinać aż 2/3 gałęzi, by koronę rozrzedzić.
Prześwietlenie wywiera pozytywny wpływ na zdrowotność drzew. W koronach odpowiednio rozrzedzonych słońce i wiatr szybko osuszają liście i owoce po deszczu co w pewnym stopniu zapobiega rozwojowi chorób grzybowych.
3. Regularne owocowania.
Niektóre odmiany na przykład: „Oliwka Inflandzka” zwana pospolicie „Papierówką” owocuje przemiennie co drugi rok. Przeszkadzające gałęzie i pędy roczne w roku obfitego kwitnienia zrzucamy część pąków kwiatowych i odciążamy drzewa od nadmiernego owocowania. Wskutek cięcia wyrasta dużo młodych pędów, które nie będą owocować w pierwszym roku, ale będą rezerwą na rok następny. Gdy jedne pędy będą owocować, inne będą przygotowywać się do tej roli i w efekcie możemy mieć plon coroczny mimo, że nie w każdym roku obfity.
Za tydzień ciąg dalszy porad w tym zakresie.