Narcyz - Narcissus
- nazwa kojarzy się z bożkiem o tym imieniu, który był zakochany we własnym odbiciu. W rzeczywistości ta nazwa wywodzi się od greckiego słowa narko- usypiam, ze względu na intensywny zapach kwiatów.
Opis gatunku
Narcyz należy do rodziny amarylkowatych. Literatura opisuje 30 gatunków w ponad 10 tys. odmian. Zarówno gatunki jak i odmiany podzielono wg. budowy kwiatu a także pochodzenia na 12 grup.
Kwiat narcyza składa się z przykoronka (jeżeli jego długość jest większa od średnicy, wtedy część tę nazywa się trąbką) oraz płatków. Płatki znajdują się w jednym lub kilku okółkach. Średnica kwiatów waha się od 2-7,5 cm.
Barwy kwiatów u narcyzów są mało urozmaicone. Większość odmian ma kwiaty żółte w różnych odcieniach, a tylko nieliczne są białe albo wyróżniają się intensywnie pomarańczowo lub czerwono zabarwionym przykoronkiem.
Kwiaty są osadzone pojedynczo lub po kilka na jednym pędzie. Wysokość pędów waha się od 8 do 50 cm. U wszystkich gatunków bezlistny pęd kwiatowy wyrasta spośród równowąskich liści.
Narcyzy tworzą wieloletnie cebule, wydłużone, pokryte cienkimi, brązowymi suchymi łuskami z wyraźną siateczką nerwów.
Kwitnienie narcyzy w zależności od gatunku i odmiany przypada od marca do maja.
Rozmnażanie
Narcyzy rozmnażają się przez oddzielenie cebul przybyszowych. Pamiętać jednak należy o nie rozdzielaniu cebul mocno połączonych z cebulą mateczną, aby nie uszkodzić piętki.
Uprawa
Narcyzy lubią stanowiska słoneczne lub lekko zacienione, gleby próchniczne, dostatecznie wilgotne i głęboko uprawione. Narcyzy są bylinami, których wegetacja trwa w zależności od gatunku 3 do 4 miesiące. Wczesną wiosną, gdy tylko rozmarznie ziemia ukazują się liście narcyzów, później kwiaty.
Najbardziej odpowiednim terminem sadzenia cebul narcyzy jest koniec sierpnia i początek wrzenia, głębokość sadzenia to trzykrotna wysokość cebuli – z reguły 10 – 15 cm, cebule powinny być sadzone w odstępach co 12 – 15 cm. Nawożenie, podlewanie i inne zabiegi agrotechniczne takie jak w uprawie innych cebulowych roślin ozdobnych. Przekwitłe kwiaty usuwamy, nie dopuszczając do zawiązywania nasion. Narcyzy mogą w jednym miejscu rosnąć 3 – 4 lata.
Jeżeli rośliny się zbyt zagęszczą, to należy je wykopać w końcu czerwca – pierwszej dekadzie lipca. Po oczyszczeniu i podzieleniu, do czasu powtórnego sadzenie przechowujemy cebule w przewiewnym ocienionym miejscu w temp. 17 – 20°C. Ważne jest, aby podczas czyszczenia nie usuwać starych korzeni, gdyż grozi to uszkodzeniem piętki i zawiązków nowych korzeni. W uprawie narcyzów bardzo ważny jest termin ich sadzenia – nie opóźniać, ponieważ wysadzone zbyt późno słabo zimują (przemarzają). Wskazane jest wyściółkowanie miejsca wysadzenia narcyzów.
Zastosowanie
Na kwiat cięty z gruntu i upraw przyspieszonych, uprawa preparowanych cebul odmian niskich w doniczkach na kwitnienie w okresie zimy. Kwitnące kępy narcyzy ładnie wyglądają też w ogródkach skalnych, na rabatach, jako podsadzenia drzew i krzewów.
Różnorodność gatunków i odmian i przez to długi okres kwitnienia oraz zapach zachęcają do przyspieszonej uprawy w pomieszczeniach oraz nasadzeń w ogrodach.
Kwitnące w ogrodzie narcyzy są oznaką odejścia zimy i nastania wiosny.