Pochodzenie i opis rośliny
Naturalne środowisko to wschodnia część Ameryki Północnej, w ogrodach znany od 1732 roku. Płomyki to byliny wysokości od 60 do 120 cm o pędach sztywnych, zielonych lub czerwinonabiegłych, mocno rozgałęzionych w części wierzchołkowej. Liście są podługowate lub eliptyczne długości 6 do 12 cm, szerokości 2 do 3 cm. Kwiaty zebrane są w gęste, wierzchołkowate mocno rozgałęzione baldachogrona, rozwijają się od lipca do września. Barwy kwiatów ogrodowych od białej do fioletowej przez różne odcienie różu, czerwieni oraz z kontrastowym oczkiem.
Wymagania uprawowe i rozmnażanie
Płomyki mimo wielkiej popularności należą do roślin dość wymagających. Trzeba je sadzić na glebie żyznej, wilgotnej lecz przepuszczalnej z dużym dodatkiem torfu. Miejsce uprawy powinno być osłonięte od wiatrów, nie wystawione na palące słońce w godzinach południowych, może być lekko ocenione lecz nie pod drzewami gdzie zwykle jest zbyt sucho. Dobrze jest płomyki ściółkować materiałami organicznymi: torfem, przekompostowaną korą, kompostem. Płomyki rosną dość bujnie i stosunkowo szybko wyczerpują glebę ze składników pokarmowych, powinny więc być przesadzane nie rzadziej, niż co 5 lat. Wykopuje się je wiosną od III do V, przy tej okazji także się je dzieli. Na większą skalę płomyki rozmnaża się przez sadzonki wierzchołkowe od IV do VI, ukorzeniają się po 30 - 40 dniach.
Płomyki często są porażane przez mączniaka – ochrona odpowiednimi środkami chemicznymi oraz przez utrzymanie odpowiedniej wilgotności gleby.
Zastosowanie
Płomyki wiechowate są bylinami rabatowymi podstawowego asortymentu, cenione za wspaniały zapach, ciekawostką jest to, że ich kwiaty są jadalne – mają słodkawo-korzenny aromat i taki smak. Można je dodawać do rozmaitych sałatek i deserów.
Płomyki na bukiety należy ścinać rano lub wieczorem, te łodygi gdzie nie wszystkie kwiaty są w pełni rozwinięte. Po ścięciu należy usunąć z łodygi dolne listki, łodyga powinna być przycięta ukośnie i natychmiast wstawić je do wody, zachowują trwałość w wazonie przez 5 do 7 dni.
Podsumowanie
Uprawiajmy i wykorzystajmy płomyki wiechowate w ogrodzie, w wazonie jako kwiaty cięte i kulinarnie w kuchni.