Dalie-ciągle modne i chętnie uprawiane
Pochodzenie i opis rośliny
Dalia pochodzi z Meksyku do Europy dotarła dopiero w końcu XVIII wieku.
Dalia jest byliną z krótkim silnym kłączem i pękiem korzeni z podługowatymi, dużymi bulwami.
Pokrój rośliny krzaczasty - łodygi liczne, silnie rozgałęzione 0,3 m do 2 m wysokie, grube, soczyste u nasady niekiedy lekko drewniejące, liście naprzeciwległe, pojedynczo lub podwójnie pierzastosieczne.
Kwiatostany to koszyczki długoszypułkowe na szczycie rozgałęzień, kwiaty języczkowe rozmaitych kształtów, barw i rozmiarów.
W hodowli dzięki krzyżówkom otrzymano ogromną liczbę odmian o kwiatostanach pustych, półpełnych i pełnych, podzielonych na kilka grup, jak np. dalie dekoracyjne, kaktusowe, pomponowe itd. Odmiany te różnią się kształtem kwiatów języczkowych, barwą, wysokością roślin, wreszcie wymiarami koszyczków, które w grupie liliput nie przekraczają 6 cm średnicy, zaś w grupie dalii dekoracyjnych mogą mieć średnicę 20-24 cm.
Metody uprawy
Specjalistyczne zakłady zajmujące się produkcją dalii stosują rozmnażanie z nasion niektórych odmian karłowych, lecz większość odmian dalii produkowana jest z sadzonek.
Dla amatorów najlepszym sposobem rozmnażania dalii jest podział karp.
Dalie są roślinami nie zimującymi w gruncie.
Gleba pod dalie powinna być średnio zwięzła, próchniczna, głęboko spulchniona.
Co roku sadzi się dalie w innym miejscu, najlepiej słonecznym starannie przygotowanym. Gleba pod wysadzenie dalii powinna być wzbogacona nawozem wieloskładnikowym w ilości 3-5 dkg/m2.
Odstępy między roślinami zależą od siły wzrostu odmiany karłowe sadzimy co 30 cm a wysokie co 1 m. Karpy przykrywa się warstwą ziemi 4-5 cm.
W razie suszy dalie podlewamy. W okresie wegetacji od połowy czerwca do połowy sierpnia uprawę zasilamy co 2-3 tygodnie w ilości 2-3 dkg/m2
Po pierwszych przymrozkach pędy dalii przycinamy na 8-10 cm i ich karpy wykopuje.
Przechowuje się je w pomieszczeniu w temp. 4-8 C przysypane torfem lub piaskiem, który ma je zabezpieczyć przed wysychaniem - jeśli się to stwierdzi w trakcie przechowywania to należy je lekko zrosić.
Zastosowanie dalii
Niskie karłowe odmiany wysadza się do pojemników na balkony i tarasy oraz tworzy z nich rabaty kwiatowe.
Dalie nadają się do tworzenia grup na trawnikach, do sadzenia w szpalerach, a nawet bardzo wysokie na osłony - te odmiany należy palikować.
Kwiaty dalii jako rośliny do wazonu muszą po ścięciu być natychmiast wstawione do wody, zdobią przez 6-8 dni.
Dalia stała się rośliną folkloru - jej kwiatami stroi się u nas snopy ziela i dożynkowe wieńce, święcone na Matkę Boską Zielną - 15 sierpnia.