CYKLAMENY - kwiaty jesieni i zimy.
Za oknem szara zima, warto mieć pięknie i długo kwitnącą roślinę w mieszkaniu. Do nich należy popularny cyklamen perski zwany też fiołkiem alpejskim.
Cyklamen pochodzi z regionów leśnych wschodniej części obszaru śródziemnomorskiego.
Istnieje bardzo duża różnorodność odmian pod względem wielkości: od kilkunastocentymetrowych miniaturek do dużych 35-40 cm form. Kwiaty cyklamenów są białe, różowe, fioletowe lub purpurowe, bywają też dwubarwne. Liście także mogą być ich ozdobą - jasny wzór rozłożony na ciemnozielonej powierzchni. Dolna ich strona często purpurowa.
Rozwinięte kwiaty utrzymują się na roślinie od 2 do 4 tygodni. Gdy więdną i zasychają należy wyrwać je z bulwy. Dojrzałe kwiaty (to kwiaty, co najmniej 5 dniowe) można wyrwać z bulwy, odciąć 1 - 2 cm szypułki, pozostałą szypułkę naciąć wzdłuż na 4 - 5 cm i włożyć do wazonu. Utrzymują się w wazonie od 2 do 3 tygodni. U dobrze pielęgnowanej rośliny w czasie uprawy wyrasta od 40 - 60 sztuk kwiatów.
Okres kwitnienia cyklamen trwa od września do kwietnia. Aby cieszyć się tak długo ich ozdobą należy zapewnić im odpowiednie warunki.
Temperatura - najlepiej rozwijają się w 14 - 16 stopniach,
Podlewanie - gleba stale wilgotna, lecz nie mokra, nie podlewać bulw, a glebę. Nadmiar wody z podstawki w pół godziny po podaniu wylać.
Nawożenie - najlepiej cotygodniowo w stężeniu 0,1% nawozem dla roślin kwitnących.
Choroby i szkodniki. Zbyt obfite podlewanie powoduje brunatnienie korzeni i gnicie bulw.
Duża wilgotność powietrza może powodować występowanie szarej pleśni. Cyklameny uprawiane w zbyt ciepłym pomieszczeniu mogą być atakowane przez mszyce, przędziorki i roztocza.
Postępowanie z rośliną wiosną po kwitnieniu.
Gdy liście rośliny zaczynają żółknąć zaprzestajemy nawożenia i stopniowo ograniczamy podlewanie aż do ususzenia rośliny. Zamierające liście wyrywamy wraz z ogonkami. Najlepiej niech bulwa zostanie w podłożu (doniczki) na trzymiesięcznym spoczynku. Można w tym czasie wynieść doniczkę do piwnicy. Po tym okresie bulwę przesadzamy do świeżej ziemi pozostawiając ją w 1/3 odkrytą. Doniczkę ustawiamy w jasnym pomieszczeniu w temperaturze jak wyżej, zaczynamy systematycznie podlewać i 3 - 4 tygodnie po posadzeniu nawozić. Najpierw pojawiają się liście, a później pąki kwiatowe.
Rośliny sprzedawane w kwiaciarniach produkowane są z nasion. Wyhodowanie własnego kwitnącego cyklamena z bulwy wymaga trochę czasu i wykonania odpowiednich zabiegów uprawowo - pielęgnacyjnych, ale roślina powinna odwdzięczyć się nad długim i obfitym kwitnieniem.